Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych – konferencja w chorzowskim Urzędzie Miasta
Czy ciepło sieciowe jest alternatywą dla palenisk węglowych? Na to pytanie odpowiadali 24 maja br. uczestnicy konferencji w Urzędzie Miasta Chorzów adresowanej do zarządców budynków wielorodzinnych z terenu Chorzowa oraz sąsiednich miast.
Utrzymujący się problem zanieczyszczenia powietrza mobilizuje instytucje i firmy do współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Chorzowie. Konferencja „Ciepło sieciowe alternatywą dla palenisk węglowych" ma zainicjować bliższą współpracę CEZ Chorzów i Tauron Ciepło z Samorządem, zarządcami i właścicielami nieruchomości, oraz instytucjami wsparcia finansowego dla wymiany instalacji.
Konferencję rozpoczął Pan Marcin Michalik - zastępca prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, który przypomniał założenia i perspektywy Programu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Chorzowa. Jako kolejny wystąpił reprezentujący CEZ Chorzów Janusz Mańka, który przedstawił w jaki sposób działalność elektrociepłowni wpływa na poprawę jakości powietrza na Śląsku.
"Ciepło sieciowe to najlepszy przykład bezpiecznego, ekologicznego ale też ekonomicznego źródła ciepła, który w aspekcie naszego zdrowia powinien być najlepszą alternatywą dla trujących pieców węglowych" - jak podkreślił manager ds. produkcji w chorzowskiej elektrociepłowni.
TAURON Ciepło zaprezentował zalety płynące z korzystania z ciepła sieciowego do celów ogrzewania mieszkań i podgrzewania cieplej wody.
"Do rozwiązania problemu niskiej emisji w miastach potrzebna jest dobra współpraca zainteresowanych stron i wypracowanie rozwiązań systemowych. Bardzo nas cieszy, że władze Miasta Chorzów wyszły z taką inicjatywą i mamy nadzieję, że będzie to początek dobrej współpracy w celu likwidacji niskiej emisji w Chorzowie" - powiedział Antoni Kędzierski dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło. Następnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżył zainteresowanym uczestnikom sposoby i możliwości wsparcia i dofinansowania inwestycji mających na celu zmniejszenie niskiej emisji ze środków funduszu.
Według badań, jako jedną z najważniejszych przyczyn powstania niskiej emisji uznaje się nieefektywne piece węglowe starszej generacji wykorzystywane w domach wielu mieszkańców. Dlatego uczestnikami konferencji byli przede wszystkim zarządcy nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, którzy wkrótce staną przed koniecznością zmiany sposobu ogrzewania w zarządzanych przez nich budynkach.